Co oznacza bransoletka na nodze? Wyjaśniamy!

Co oznacza bransoletka na nodze?

Bransoletki na nogę są stylowym dodatkiem chętnie zakładanym przede wszystkim w okresie letnim. Znane były już w starożytności, noszono je ze względu na bogatą symbolikę. Wciąż są bardzo modne, ale czy nadal mają tak duże znaczenie kulturowe i rytualne?

Co oznacza bransoletka na nodze w historii?

Znane od czasów starożytnych bransoletki na nogach pełniły nie tylko funkcję dekoracyjną, ale także określały status społeczny posiadaczki. W starożytnym Egipcie im wyższa była ranga mieszkanki, tym na jej kostce widoczne były cenniejsze oraz bardziej okazałe błyskotki. Najzamożniejsze kobiety nosiły przede wszystkim bransoletki wykonane ze srebra, złota oraz żelaza.

W starożytnych Indiach ten rodzaj biżuterii zakładały wyłącznie mężatki na lewą nogę. Bransoletka była wzbogacona o dzwoneczki. Miało to na celu sygnalizowanie ich nadejście. Mężczyźni otrzymywali ostrzeżenie, aby przestać rozmawiać o rzeczach niewłaściwych.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategorii Łańcuszki srebrne na nogę

Nie bez znaczenia w wielu kulturach była również noga, na którą kobieta zakładała bransoletkę. Zdobiąca lewą kończynę błyskotka była równoznaczna z pierścionkiem zaręczynowym, a na prawą zakładały je panie lekkich obyczajów. W starożytności bransoletki wzbogacane o kamienie miały wymiar talizmanów, chroniły przed złem, chorobami i nieszczęściem. W kulturze zachodniej bransoletkom na nodze przypisano znaczenie emancypacyjne, była przejawem wolności słowa, a także podkreśleniem zainteresowania mężczyznami.

Co oznacza bransoletka na nodze współcześnie?

Współcześnie bransoletkom na nogach nie przypisuje się aż tak dużego znaczenia, jak dawniej. Jest to po prostu piękna ozdoba, ubierana w celu podkreślenia stylizacji. Największą popularnością srebrne bransoletki na nogę cieszyły się przede wszystkim w latach 90. Idąc dalej, w tym samym okresie panie decydowały się nawet na tatuaże udające błyskotki tuż nad kostką.

Co symbolizuje bransoletka na nodze? Dowiedz się juz teraz!
Bransoletka srebrna na nogę Kulka-Pałka Diamentowana

Aktualnie znów powracają do łask, doskonale uzupełniają letnie stylizacje miejskie, jak i na plażę. Są również dopełnieniem stylu boho, ale dobrać można je również do eleganckich stylizacji.

Bransoletki aktualnie nosi się zarówno na lewej, jak i prawej nodze, jak kobiecie wygodniej. Obecnie nie przypisuje się biżuterii kulturowego, rytualnego znaczenia.

Bransoletki aktualnie nosi się zarówno na lewej, jak i prawej nodze, jak kobiecie wygodniej. Obecnie nie przypisuje się biżuterii kulturowego, rytualnego znaczenia.

Jest to po prostu modna biżuteria, którą można zakładać, aby poczuć się kobieco.

Jaką bransoletkę na nogę warto wybrać?

Wiesz już, co oznacza bransoletka na nodze, przede wszystkim w kontekście historycznym. Pora zapoznać się z konkretnymi propozycjami, na jakie stawiają aktualnie panie.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategorii Bransoletki na nogę srebrne

Bransoletka na nogę przepięknie uzupełnia letnią stylizację, najpiękniej prezentuje się na opaleniźnie, w towarzystwie zwiewnej sukienki. Ubrać można ją również do szortów, jak i plażowych stylizacji.

Bardzo dużą popularnością cieszą się delikatne łańcuszki ozdobione minimalistycznymi zawieszkami. Dla fanek widocznej biżuterii dobrym rozwiązaniem jest połączenie kilku łańcuszków o różnych splotach jednocześnie. Wybrać można również srebrną bransoletkę z kolorowymi koralikami albo zdecydować się na model z perłami.

Czy wiesz, jakie znaczenie ma bransoletka na nodze?
Bransoletka srebrna na nogę Kotwica

Nieformalna, luźna biżuteria, czyli bransoletka na nogę

Bransoletki na nogę stanowią popularny dodatek, niezwykle modny już w starożytności, ale także w latach 90. i współcześnie. Mają szerokie znaczenie kulturowe, a dziś panie decydują się na tę biżuterię głównie ze względów estetycznych. Wybór jest ogromny, dlatego każda kobieta znajdzie propozycję dopasowaną do swojego stylu.


Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o ciekawych promocjach i nowościach!

Bądź na bieżąco 💌

Zapisz się do naszej listy aby otrzymywać powiadomienia o nowościach i wszystkich promocjach!

Proszę czekać...

Dziękujemy za zapis!


4.9/5 - (11 ocen)