Porady biżuteryjne

Czyszczenie biżuterii srebrnej – domowe sposoby

 • 16 marca 2017
jak wyczyścić biżuterię ze srebra?

Ciemny nalot, utrata blasku? Poznaj domowe sposoby na czyszczenie srebrnej biżuterii. Srebrna biżuteria jest elegancka, stylowa i bardzo często przekazywana z pokolenia na pokolenie. Niestety, im rzadziej jest używana, tym szybciej pokrywa się nieestetycznym ciemnym nalotem i traci blask. Jak przy wykorzystaniu domowych sposobów przywrócić jej dawny blask?


Niemal od zawsze srebro cieszy się niesłabnącą popularnością jako materiał na biżuterię. Przede wszystkim dlatego, że jest bardzo trwałe, nie powoduje alergii, a jego ceny są dosyć przystępne. Niestety, ma też wady – bardzo szybko się utlenia i pokrywa ciemnym nalotem. Biżuteria w takim stanie nie wygląda estetycznie i nie nadaje się do założenia ani do eleganckiej kreacji, ani na co dzień.

Do czyszczenia srebra można bez obaw wykorzystać środki i materiału, które większość z nas posiada w domu. Naturalne metody czyszczenia są skuteczne i bezpieczne, pod warunkiem, że zachowamy odpowiednie środki ostrożności. Bez względu na rodzaj wybranej metody zawsze warto sprawdzić jej działanie na srebro nakładając środek czyszczący na niewielki fragment biżuterii, najlepiej w takim miejscu, które po założeniu najmniej rzuca się w oczy.

Sól kuchenna i folia aluminiowa do czyszczenia biżuterii srebrnej

O tym, że sól jest jednym z najlepszych naturalnych środków czyszczących nie trzeba nikogo przypominać. W połączeniu z folią aluminiową będzie doskonałą metodą na usuwanie ciemnej patyny ze srebrnej biżuterii. Jak to zrobić? Niewielką miseczkę (koniecznie wykonaną z materiału innego niż metal) należy wyłożyć dokładnie folią aluminiową. Na dno miseczki wkładamy delikatnie biżuterię, którą chcemy oczyścić, a następnie szklanką gorącej wody z łyżeczki soli. Sól powinna być całkowicie rozpuszczona w wodzie.

Biżuterię można zostawić w roztworze nawet na kilka godzin – ciemny osad powinien zostać usunięty. Po wyjęciu biżuterii z roztworu należy ją delikatnie wypłukać w zimnej wodzie, a następnie wysuszyć przy użyciu miękkiej ściereczki z mikrofibry lub innego delikatnego materiału. Nie jest wskazane stosowanie papierowych ręczników, gdyż są one dosyć szorstkie i łatwo rysują delikatną powierzchnię srebra.

Pastą do zębów usuniesz nalot z biżuterii srebrnej – o ile pasta nie jest wybielająca

Do czyszczenia srebrnej biżuterii można również wykorzystać pastę do zębów – ale pod pewnymi warunkami. Po pierwsze – nie powinna mieć właściwości wybielających, gdyż wtedy może nie tylko wyczyścić srebro, ale również spowodować jego trwałe odbarwienie. Po drugie – pasta powinna zawierać niewiele sodu, gdyż działa on niszcząco na delikatną strukturę srebra. Jak czyścić biżuterię przy użyciu pasty do zębów? Wystarczy na miękką szmatkę nałożyć niewielką ilość pasty, dokładnie przetrzeć nią całą powierzchnię biżuterii, a następnie wypłukać ją w zimnej wodzie i wysuszyć.

Popiół lub cytryna – metody na czyszczenie srebra naszych babć

Czyszczenie srebra za pomocą popiołu to jedna z najstarszych metod odświeżania wyglądu biżuterii. Oczywiście, najpierw trzeba ten popiół mieć – ta opcja jest więc zarezerwowana dla posiadaczy pieców czy kominków. Co więcej, nie każdy popiół przyniesie pożądany efekt. Popiół węglowy może bowiem bardzo szybko zniszczyć i zarysować delikatną powierzchnię biżuterii. Aby wyczyścić srebro za pomocą popiołu, należy nabrać jego niewielką ilość na miękką, zwilżoną wodą szmatkę. Po dokładnym wyczyszczeniu biżuterii należy ją opłukać i wypolerować szmatką, najlepiej flanelową. Równie dobry, a jednocześnie mniej brudzący efekt da zastąpienie popiołu sokiem z cytryny.

Aby przywrócić blask srebrnej biżuterii można również użyć do tego celu zwykłego kuchennego mleczka czyszczącego. Bardzo dobrze usuwa ono ciemny nalot, jednak nie jest przeznaczone do biżuterii wysadzanej kamieniami lub bursztynem, gdyż będzie powodowało ich matowienie.

Na rynku dostępne są również profesjonalne płyny i preparaty do czyszczenia srebrnej biżuterii.
Szczególnie polecane ze względu na łatwe zastosowanie i dobre uzyskiwane rezultaty są chusteczki czyszczące do srebra oraz płyn do czyszczenia srebra. Dedykowane środki czyszczące do srebra są dobrym rozwiązaniem, o ile nie kupujemy ich u przypadkowego sprzedawcy. Najlepiej w takie preparaty zaopatrywać się bezpośrednio w sklepach z biżuterią. W naszej ofercie posiadamy wspomniane wcześniej środki do pielęgnacji biżuterii. Można też oddać srebro do profesjonalnego czyszczenia przy wykorzystaniu myjki ultradźwiękowej.

Chusteczka do biżuterii srebrnej

Chusteczka do srebra – wygodna w użyciu
Wielokrotnego użytku, idealna do codziennej pielęgnacji srebra
Kup chusteczkę do srebra

Płyn do czyszczenia biżuterii
Płyn do srebra – doskonale czyści nawet ciężko dostępne elementy biżuterii

Płyn do srebra Silver Shine
Pojemność: 70 ml – wydajna formuła
Bezpieczne zamknięcie, skuteczny również przy czyszczeniu ciężko dostępnych elementów biżuterii
Kup płyn do srebra SilverGloss

W jaki sposób uchronić biżuterię ze srebra przed nieestetycznym nalotem i zabrudzeniem?

Wystarczy kilka prostych zasad, by srebrne kolczyki, bransoletki czy łańcuszki mniej się brudziły i przez długi czas prezentowały idealnie.

 • Nie przechowuj srebra ze złotem i innymi metalami szlachetnymi – mogą one powodować szybsze brudzenie czy zarysowania na delikatnej srebrnej biżuterii. Podczas czyszczenia nie należy natomiast używać metalowych misek, które również negatywnie działają na wyroby ze srebra.
 • Przechowuj srebro osobno, z dala od innych przedmiotów – najlepszym rozwiązaniem będą osobne pudełeczka lub niewielkie bawełniane woreczki. Idealnie by było, by każdy element biżuterii przechowywany był oddzielnie. Nawet same srebrne przedmioty, ale przechowywane w jednym pojemniku, mogą rysować się nawzajem.
 • W miarę możliwości noś jak najczęściej – im dłużej srebrna biżuteria jest nieużywana, tym szybciej pokrywa się brzydkim nalotem. Warto więc zakładać ją nie tylko od święta, ale również na co dzień.
 • Wyjątkowo eleganckie czy ozdobne zestawy warto oczywiście zostawić na specjalne okazje, o ile nie zdarzają się one raz na kilka lat.

Jesteśmy przekonani ,że powyższe wskazówki i proste rady przedłużą blask Waszej srebrnej biżuterii.
Pamiętaj, że kupując biżuterię w naszym sklepie otrzymasz woreczek przeznaczony do jej prawidłowego przechowywania.

 

2 komentarze

 • Agata

  Bardzo przydatny artykuł. O paście do zębów kiedyś słyszałam, ale nie wiedziałam, że ważne jest to, żeby nie zawierała sodu i nie była wybielająca. Natomiast prawdziwym hitem dla mnie jest popiół. Myślę jednak, że korzystać będę z soku cytryny i wody z solą. 😀

  Odpowiedz
 • Klaudia

  Ja też stosowałam kiedyś domowe sposoby na czyszczenie biżuterii, ale problem pojawił się, kiedy przestałam nosić tylko srebro i nie wiedziałam jak czyścić inne metale. Ale hitem dla mnie jest płyn do czyszczenia biżuterii (różne płyny do różnych metali) hagertycare. Pierwszy płyn do srebra dostałam razem z bransoletką na Święta, a teraz dokupiłam sobie jeszcze płyn do złota i platyny.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Więcej w Porady biżuteryjne
biżuteria na prezent walentynkowy
Biżuteria na prezent walentynkowy – co wybrać dla ukochanej?

Walentynki są doskonałą okazją do obdarowania ukochanej kobiety. Zarówno dziewczyna ,narzeczona, jak i wieloletnia partnerka zasługują w tym dniu na...

Zamknij