You are currently viewing Jak wyczyścić srebrną biżuterię

Jak wyczyścić srebrną biżuterię

Srebro to jeden z najpopularniejszych materiałów w jubilerstwie. Nie bez przyczyny – dzięki swojej miękkości i giętkości może być spektakularnie modelowane. Jest też względnie tanim, a przy tym pięknym materiałem szlachetnym. Srebro mogą nosić także alergicy.

Niemal każdy Polak i każda Polka ma w domu srebrną biżuterię. Są rodziny, w których pierścionki czy naszyjniki przekazuje się z pokolenia na pokolenie. Warto zaopiekować się rodową biżuterią, aby posłużyła nam jak najdłużej.

W tym artykule poznasz najskuteczniejsze sposoby pielęgnacji srebrnej biżuterii. Rozprawimy się też z mitami na temat domowych sposobów czyszczenia, które – wbrew pozorom – są dla srebra bardzo niebezpieczne. Poznasz także techniki czyszczenia srebra w domu, rekomendowane przez jubilerów.

Dlaczego biżuteria ciemnieje?

Dlaczego srebro śniedzieje? Biżuteria ze srebra, kiedy nie jest używana, pokrywa się tlenkami pierwiastków znajdującymi się w powietrzu atmosferycznym. To wynik naturalnego procesu, nazywanego również „starzeniem się” srebra.

Powstawanie czarnego nalotu można opóźnić poprzez przechowywanie srebrnej biżuterii w miejscu bez dostępu powietrza, np. w plastykowych woreczkach strunowych. Dzięki temu będziesz dłużej cieszyć się z błyszczącego koloru.

Jednak starzenie się srebra nie jest niczym nienaturalnym. Dla niektórych jest to wręcz pożądany proces, nadający biżuterii charakteru. To, czy chcesz czyścić srebro, zależy wyłącznie od twojego gustu. Trzeba jednak przyznać, że dominującym podejściem jest usuwanie śniedzi, uznawanej powszechnie za nieestetyczną.

Nalot, który jest popularnie określany jako wspomniana „śniedź”, nie jest typową korozją – wystarczy usunąć go mechanicznie, korzystając z produktów polecanych przez jubilerów. O sposobach czyszczenia srebrnej biżuterii ze śniedzi przeczytasz w dalszej części tego artykułu.

Co zrobić, żeby nie zniszczyć srebrnej biżuterii

Srebro cieszy się popularnością od wieków. Srebrne ozdoby nosili zarówno królowie i szlachta, jak i bogaci kupcy. Było oznaką statusu, a także walutą. Wszystko dzięki szlachetności, plastyczności i urodzie tego metalu.

Niestety, te cechy również sprawiają, że łatwo jest je zniszczyć w trakcie codziennego użytkowania. Srebro jest o wiele bardziej podatne na zagięcia niż złoto. Jego miękkość sprawia, że biżuteria jest podatna na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne, np. poprzez wygięcie sztyftów, uderzenie dłonią z pierścionkiem o twardą powierzchnię czy kontakt biżuterii z chemią domową.

Aby nie zniszczyć biżuterii warto zdejmować ją przed zmywaniem naczyń, pracą w ogrodzie czy nakładaniem makijażu. Oprócz unikania prac domowych w biżuterii warto pamiętać o zdejmowaniu jej przed snem, unikaniu kąpieli w łańcuszkach czy bransoletkach, uprawianiu sportów bez biżuterii (zwłaszcza na siłowni, z użyciem maszyn i przyrządów do treningu siłowego), odpowiednim przechowywaniu oraz regularnym czyszczeniu.

Czyszczenie srebrnej biżuterii domowymi sposobami

Chyba każdy właściciel srebrnego łańcuszka czy kolczyków choć raz próbował wyczyścić je pastą do zębów. Czy to działa? Czy do czyszczenia srebra można wykorzystać środki i materiały dostępne w drogerii lub te, które mamy już w domu?

Odpowiedź w zdecydowanej większości przypadków będzie negatywna. Domowe sposoby na czyszczenie srebra nie są ani skuteczne, ani bezpieczne dla naszej biżuterii. Stosowanie ich to jeden z najprostszych sposobów, aby nieodwracalnie uszkodzić biżuterię – nie tylko srebro, ale i kamienie (szlachetne, półszlachetne), bursztyny czy perły, które nierzadko stanowią element biżuterii.

Najpopularniejsze domowe „środki” usuwania śniedzi ze srebra to:

  • Pasta do zębów
  • Mydło w płynie lub w kostce
  • Środki do czyszczenia powierzchni, np. łazienki czy kuchni
  • Kwasek cytrynowy
  • Cytryna lub inne cytrusy
  • Sól kuchenna
  • Folia aluminiowa
  • Soda oczyszczona
  • Popiół
  • Wszelkiego rodzaju płukanki

Metody teprzeważnie negatywnie wpływają na srebro ze względu na zawarte w nich chemikalia. Mogą je zarysować, odbarwić, zmatowić. Zdecydowanie unikaj wymienionych wyżej rozwiązań, jeśli chcesz długo cieszyć się z błyszczącej, dobrze zachowanej biżuterii!

Unikaj także wszelkich urządzeń do usuwania brudu za pomocą ultradźwięków czy płukanek. Na pewno nie raz śledziły cię reklamy z tanimi narzędziami na baterie lub kabel USB, które obiecują wyczyszczenie biżuterii z pozostałości makijażu czy innych zanieczyszczeń. Nie daj się nabrać – tego typu urządzenia nie są odpowiednie dla wielu rodzajów metali i kamieni. Zdecydowanie zaszkodzą biżuterii ze srebrnymi elementami.

Jeśli nie masz środka dedykowanego pielęgnacji srebra, a chcesz oczyścić biżuterię ze śniedzi, możesz użyć miękkiego ręcznika lub miękkiej bawełnianej szmatki.

Takim delikatnym materiałem przetrzyj lekko elementy biżuterii, aby usunąć wierzchnią warstwę śniedzi. Do prawidłowej pielęgnacji używaj tylko specjalistycznych środków, które nie wpłyną na kolor, błysk, powierzchnię czy giętkość metalu.

Profesjonalne metody czyszczenia srebra

Jak przeprowadzić czyszczenie srebrnej biżuterii z dbałością – tak, aby posłużyła nam jeszcze długie lata?

Najefektywniejszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie delikatne czyszczenie z pomocą specjalnych preparatów do srebra. Dostępne na rynku profesjonalne płyny pozwolą na zdjęcie warstwy śniedzi, konserwację metalu i nabłyszczenie. Są to produkty, których używają również specjaliści.

Pamiętaj, że jeżeli chcesz, aby efekty utrzymały się dłużej – np. na eleganckich zestawach high couture, możesz rozważyć np. rodowanie srebra. Jest to jednak rozwiązanie dość kosztowne – w przypadku cięższych i droższych sztuk, często wyceniane indywidualnie przez jubilerów.

Czym usunąć śniedź ze srebrnej biżuterii?

Na jakie produkty do czyszczenia srebra się zdecydować? Podstawą pielęgnacji biżuterii z tego metalu jest ściereczka do srebra oraz płyn do czyszczenia srebra. Aby uniknąć podróbek, których skład może zawierać substancje szkodzące srebru, kupuj je bezpośrednio w sklepie z biżuterią, np. Silveris, lub na stronie producenta.

W naszej ofercie posiadamy bezpieczne środki do pielęgnacji biżuterii, których skład przystosowany jest do wymagań metali szlachetnych. Delikatnie usuwają zanieczyszczenia i tłuszcz powstały z nagromadzenia martwego naskórka, sebum i resztek makijażu.

Stosowanie polecanych przez nas produktów pomoże nie tylko w opóźnieniu procesu starzenia się srebra, ale także przywróci blask twojej ulubionej biżuterii. Do naszego płynu do biżuterii otrzymasz również skróconą instrukcję czyszczenia srebra w domu, aby zminimalizować ryzyko błędów w pielęgnacji.

Chusteczka do biżuterii srebrnej

Chusteczka do srebra – wygodna w użyciu
Wielokrotnego użytku, idealna do codziennej pielęgnacji srebra
Kup chusteczkę do srebra

Płyn do czyszczenia biżuterii
Płyn do czyszczenia srebra Silver Shine – doskonale czyści nawet ciężko dostępne elementy biżuterii

Płyn do srebra Silver Shine
Pojemność: 70 ml – wydajna formuła
Bezpieczne zamknięcie, skuteczny również przy czyszczeniu ciężko dostępnych elementów biżuterii
Kup płyn do czyszczenia srebra Silver Shine

Jak wyczyścić srebrny łańcuszek w domu z pomocą płynu do czyszczenia

Jeśli chcesz, aby twoje łańcuszki srebrne były czyste i błyszczące przez długi czas, wykonaj ich czyszczenie z pomocą profesjonalnych środków do czyszczenia srebra. Poniżej znajdziesz instrukcję krok po kroku, jak bezpiecznie usunąć śniedź w warunkach domowych.

1. Przygotowanie płynu do czyszczenia srebra

Najpierw przygotuj odpowiedni środek czyszczący, dedykowany do konserwacji biżuterii. Możesz użyć płynu Silver-Shine, który jest łatwy w użyciu i niezwykle skuteczny.

Przygotowanie srebrnego łańcuszka do czyszczenia

2. Zanurzanie łańcuszka w płynie

Gdy płyn jest gotowy, zanurz w nim łańcuszek. Upewnij się, że biżuteria jest całkowicie pokryta płynem i pozostaw ją na kilka minut. Pamiętaj, aby nie przedłużać procesu, by uniknąć uszkodzeń.

Zanurzanie srebrnego łańcuszka w płynie do czyszczenia srebra

Przy mniejszych zabrudzeniach, możesz rozcieńczyć płyn z odrobiną wody.

Przywiąż nitkę do łańcuszka aby łatwiej go wyciągnąć po czyszczeniu

Aby ułatwić sobie tą czynność przewiąż łańcuszek cienką nitką – dzięki temu wyciąganie łańcuszka przebiegnie szybko i sprawnie. Do mniejszych zabrudzeń możesz użyć rozcieńczonego płynu z wodą.

Proces czyszczenia łańcuszka przy pomocy płynu do srebra Silver Shine

3. Czyszczenie większych zabrudzeń

Po kilku minutach, wyciągnij łańcuszek. Aby usunąć większe zabrudzenia, użyj miękkiej szczoteczki do zębów lub gąbki. Pamiętaj, że szczoteczka z twardym włosiem może porysować srebro!

Po chwili wyciągnij łańcuszek po namaczaniu w płynie do czyszczenia srebra.

Usuwając śniedź i zanieczyszczenia skup się na trudno dostępnych miejscach i zgięciach. W większości przypadków płyn samodzielnie dociera do tych miejsc.

4. Płukanie i suszenie łańcuszka

Po czyszczeniu, dokładnie opłucz łańcuszek czystą wodą, aby usunąć resztki środka czyszczącego.

Płukanie łańcuszka po czyszczeniu w płynie do srebra

Następnie delikatnie osusz biżuterię miękką bawełnianą szmatką lub miękkim ręcznikiem papierowym.

Osuszanie łańcuszka srebrnego po procesie czyszczenia

5. Polerowanie łańcuszka

Aby nadać łańcuszkowi większego połysku, delikatnie wypoleruj go ściereczką do czyszczenia biżuterii.

Polerowanie srebrnego łańcuszka ściereczką do srebra

To także świetny sposób na codzienną pielęgnację – wystarczy kilkukrotne przetarcie, aby usunąć pierwsze ślady utleniania.

6. Dodatkowa ochrona łańcuszka przed czernieniem

Chcesz przedłużyć efekt czyszczenia? Przechowuj łańcuszek w sposób ograniczający kontakt z powietrzem, np. w woreczku strunowym, który dodajemy do każdego zamówienia w naszym sklepie. Taka regularna pielęgnacja pozwoli ci cieszyć się jego pięknem na długo.

Jak samodzielnie wyczyścić srebrne kolczyki w trzech prostych krokach

Kolczyki srebrne są szczególnie narażone na szybkie utlenianie. Noszone na co dzień, mają stały kontakt z ciałem – przez co są wyeksponowane na działanie potu, sebum wydzielanego przez skórę, makijażu etc.

Na szczęście regularne oczyszczanie pozwoli utrzymać je w doskonałej formie. Poniżej dowiesz się, jak zrobić to w domu z użyciem bezpiecznych dla srebra produktów.

1. Czyszczenie kolczyków przy pomocy płynu do czyszczenia srebra

Przygotuj  płyn do czyszczenia srebra Silver-Shine zgodnie z informacjami producenta. Zanurz w nim kolczyki. W przypadku drobniejszych zabrudzeń, możesz użyć roztworu wody i płynu Silver-Shine.

Przygotowanie srebrnych kolczyków do czyszczenia

Aby ułatwić wyciąganie kolczyków, możesz uprzednio przywiązać do nich cienką nitkę.

Jak wyczyścić srebrne kolczyki

2. Czyszczenie kolczyków w trudno dostępnych miejscach

Po kilku minutach wyciągnij kolczyki z pojemnika z płynem. Jeśli zauważysz uporczywe zabrudzenia, które nie zniknęły w trakcie kąpieli, delikatnie oczyść kolczyki miękką szczoteczką do zębów.

Czyszczenie srebrnych kolczyków płynem Silver Shine

 Skup się na trudno dostępnych miejscach, w których gromadzi się brud.

Wyczyszczone srebrne kolczyki

W przypadku płynów specjalistycznych, takich jak Silver-Shine, doczyszczanie raczej nie będzie potrzebne, ponieważ z reguły kąpiel w zupełności wystarcza, aby usunąć nieestetyczną patynę i zanieczyszczenia.

3. Płukanie i osuszanie czyszczonych kolczyków

Po dokładnym umyciu, opłucz kolczyki pod wodą, aby usunąć wszelkie pozostałości detergentu.

Płukanie kolczyków po czyszczeniu

Tak oczyszczoną biżuterię należy dokładnie osuszyć przed odłożeniem na miejsce – najlepiej z pomocą miękkiej szmatki lub ściereczki do czyszczenia biżuterii.

Suszenie kolczyków po wyczyszczeniu

Polerowanie kolczyków ściereczką do srebra

To wszystko! Pamiętaj, że regularne czyszczenie srebrnych kolczyków nie tylko przywraca im pierwotny blask, ale również przedłuża ich trwałość. Dbając o srebrną biżuterię zgodnie z powyższymi krokami, możesz cieszyć się jej pięknem przez wiele lat.

Jak dbać o srebrną biżuterię po czyszczeniu

Podsumowując, aby Twoje srebrne kolczyki, bransoletki i łańcuszki zawsze wyglądały doskonale, przestrzegaj tych trzech prostych zasad:

  • Unikaj przechowywania srebra z innymi metalami szlachetnymi. Złoto i inne metale mogą przyspieszyć zabrudzenie i powodować zarysowania na delikatnym srebrze.
  • Przechowuj biżuterię oddzielnie, w osobnych pudełeczkach, materiałowych lub foliowych woreczkach (kupując biżuterię w naszym sklepie otrzymasz woreczek przeznaczony do jej prawidłowego przechowywania). Przechowywanie srebrnej biżuterii w zamkniętych pojemnikach spowalnia proces utleniania, co spowalnia proces czernienia.
  • Czyść biżuterię tylko z pomocą specjalistycznych środków do konserwacji srebra. Jest to niewielki wydatek, a może ocalić srebro przed przykrymi konsekwencjami nierozważnego stosowania domowych metod.
4.9/5 - (49 ocen)

Ten post ma 4 komentarzy

  1. Agata

    Bardzo przydatny artykuł. O paście do zębów kiedyś słyszałam, ale nie wiedziałam, że ważne jest to, żeby nie zawierała sodu i nie była wybielająca. Natomiast prawdziwym hitem dla mnie jest popiół. Myślę jednak, że korzystać będę z soku cytryny i wody z solą. 😀

  2. Klaudia

    Ja też stosowałam kiedyś domowe sposoby na czyszczenie biżuterii, ale problem pojawił się, kiedy przestałam nosić tylko srebro i nie wiedziałam jak czyścić inne metale. Ale hitem dla mnie jest płyn do czyszczenia biżuterii. Pierwszy płyn do srebra dostałam razem z bransoletką na Święta.

  3. Monika

    Domowe sposoby czyszczenia biżuterii są ok ale ja osobiście jestem bardzo wygodna i wolę używać profesjonalnych artykułów do pielęgnacji srebra. Moim ulubionym jest płyn do srebra ze względu na dużą skuteczność i chusteczka którą moge schowac w torebce i używać w każdej sytuacji. Domowe sposoby niestety nie zapewniają aż takiej swobody i skuteczności działania…

  4. ToTylkoJA

    Ja używam płynu do biżuterii srebrnej i sprawdza się znakomicie. Szybko usuwa nalot i jest banalny w użyciu.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.