Porady biżuteryjne

Dlaczego biżuteria srebrna czernieje?

 • 1 września 2017
Czernienie srebra

 

Srebro od wielu wieków jest jedynym z najczęściej używanych metali szlachetnych do wytwarzania wyrobów biżuteryjnych. Produkuje się z niego niemal wszystkie rodzaje ozdób: łańcuszki, zawieszki, bransoletki, pierścionki, kolczyki itd. Na jego ogromną popularność wpływa przede wszystkim jego przystępna cena. Srebro jest bowiem materiałem znacznie tańszym od złota czy platyny pozostając przy tym metalem wysokiej jakości, trwałym i atrakcyjnym wizualnie.

Biżuteria srebrna jest często wybierana zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn. Posiada ona bowiem bardzo neutralną barwę oraz piękny połysk, z tego też powodu pasuje do każdego typu urody oraz stroju. Zaletą wyrobów srebrnych jest także ich szeroka dostępność. Biżuterię srebrną najkorzystniej jest zakupić w internetowych sklepach jubilerskich. Oferowane przez nie produkty są dostępne w znacznie większej ilości wzorów. Sprzedawane są także w atrakcyjniejszej cenie niż ma to miejsce w przypadku sklepów stacjonarnych.

Czym jest srebro?

Czyste srebro jest materiałem stosunkowo miękkim, dlatego w sprzedaży dostępne są jego stopy z domieszką innych metali, których zadaniem jest utwardzenie i utrwalenie gotowego produktu. Najpopularniejszą próbą srebra dostępną w sprzedaży jest 925. Wskazuje ona na to, że dany wyrób zawiera w sobie 92,5% czystego srebra oraz 7,5% dodatku miedzi, kadmu, manganu lub innego twardego metalu.

Co powoduje czernienie biżuterii?

Miłośnicy srebrnych ozdób po pewnym czasie ich użytkowania zauważają jednak, że ich biżuteria zaczyna czernieć. Ma to miejsce zarówno, kiedy dane wyroby regularnie nosisz na ciele, jak i kiedy są bezpiecznie przechowujesz w szkatułce. Czernienie srebrnej biżuterii objawia się zmianą jej koloru na szary, żółtawy, brązowy lub na czarny. Na powierzchni wyrobu wytwarza się nieestetyczny nalot, który pozbawia dany przedmiot jego naturalnego blasku i atrakcyjności wizualnej.

Ciemnienie srebra a zły stan zdrowia

Wokół zjawiska zmiany koloru srebra narosło wiele mitów. Większość z nich to ludowe wierzenia. Według nich przyczyną pojawienia się na wyrobach ze srebra brzydkiego nalotu mogą być choroby lub zły stan zdrowia. Nie jest to jednak prawdą.
Srebro nie reaguje bowiem na zmiany chorobowe w naszym organizmie, ani nie ma magicznej zdolności przepowiadania stanu naszego zdrowia. Przyczyną zmiany jego koloru jest zanieczyszczenie powietrza, które niestety z roku na rok staje się coraz większe

Zanieczyszczenie powietrza a ciemnienie biżuterii srebrnej

Do atmosfery uwalniane są coraz większe ilości szkodliwych substancji. Głównym winowajcą zmiany koloru srebrnej biżuterii jest dwutlenek siarki. Codziennie wdychamy go wraz z powietrzem, a nasz organizm broniąc się przed jego szkodliwym działaniem wydala go wraz z potem poprzez skórę. Z tego właśnie względu, noszona bezpośrednio na ciele srebrna biżuteria zmienia swój kolor na ciemniejszy. Metal styka się bowiem ze związkami siarki obecnymi w naszym pocie, które powodują wytwarzanie się na srebrnej biżuterii ciemniejszego nalotu. Także biżuteria przechowywana w zamknięciu mając styczność z zanieczyszczonym powietrzem ciemnieje. Intensywność nalotu oraz czas, po jakim się pojawi, zależy w dużej mierze od poziomu zanieczyszczenia powietrza w rejonie, w którym mieszkamy.

Oczywiście, bardziej narażone na ciemnienie srebrnej biżuterii będą osoby mieszkające w dużych aglomeracjach miejskich i rejonach przemysłowych. W tych miejscach powietrze jest bardziej zanieczyszczone. Kupując biżuterię srebrną w naszym sklepie Silveris.pl, do każdego zamówienia otrzymasz woreczek do jej odpowiedniego przechowywania. Woreczek skutecznie ogranicza dopływ powietrza a tym samym zdecydowanie przedłuża naturalny blask Twojej biżuterii srebrnej.

Dieta a czernienie biżuterii srebrnej?

Jako, że srebrna biżuteria ma bezpośrednią styczność z naszą skórą, na zmianę jej barwy może mieć wpływ także nasza dieta, czy zażywane leki. Nadmiar substancji, które nasz organizm uznaje za szkodliwe, wydalane są bowiem w dużej mierze za pośrednictwem potu. Właśnie dlatego srebro może ciemnieć po bezpośredniej styczności z nim. Nie jest to jednak objaw żadnej choroby, tylko naturalna reakcja naszego organizmu, na którą pośrednio reaguje także srebro.

Jak wyczyścić srebro z nalotu?

Na szczęście, czernienie srebrnej biżuterii jest procesem całkowicie odwracalnym. Nie ma więc potrzeby rezygnowania z noszenia naszych ulubionych srebrnych kolczyków, naszyjników czy pierścionków, gdyż pokryły się one brzydkim nalotem. Szczególnie wartymi polecenia produktami, są specjalistyczne wyroby służące do czyszczenia i polerowania srebra. Występują one zarówno jako płyn do czyszczenia biżuterii srebrnej, a także nasączone chusteczki do srebra, którymi wystarczy kilka razy przetrzeć dany wyrób by po chwili odzyskał on swoją naturalną barwę i połysk.

Płyn do czyszczenia biżuterii
Skuteczny płyn do srebra – łatwy w użyciu
Bardzo skuteczny płyn do srebra
Efekt czyszczenia biżuterii naszym płynem do srebra – doskonała skuteczność została przez nas potwierdzona

Kup w sklepie płyn do srebra

Chusteczka do biżuterii srebrnej
Chusteczka do biżuterii srebrnej

Kup chusteczkę do srebra w sklepie Silveris.pl

Kupując srebrną biżuterię przez internet, warto jest dołożyć więc do zakupu także odpowiedni produkt służący do jej czyszczenia. Posiadając odpowiednie akcesoria pielęgnacja biżuterii srebrnej będzie czystą przyjemnością. Biżuteria srebrna będzie zawsze wyglądała jak nowa. Za pomocą specjalnych produktów warto jest także wyczyścić stare rodzinne pamiątki ze srebra, które dzięki odpowiedniej pielęgnacji odzyskają dawny blask.

3 komentarze

 • Mariolka66

  Dziękuję za cenne porady – dobrze wiedzieć, że czernienie srebrnej bizuterii to naturalny proces. Chyba skuszę się na chusteczkę do pielegnacji biżuterii ze srebra…

  Odpowiedz
 • Billy

  Czy te naloty na srebrze mogą mieć zły wpływ na zdrowie?

  Odpowiedz
  • Silveris.pl

   Nalot na srebrze nie ma negatywnego wpływu na nasze zdrowie – dodatkowo bardzo łatwo się go pozbyć stosując odpowiednie środki pielęgnacyjne.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Więcej w Porady biżuteryjne
Srebrna biżuteria do ślubu
Biżuteria na ślub. Zobacz nasze porady.

Biżuteria na ślub jest obowiązkowym elementem każdej ślubnej stylizacji. Dodaje niepowtarzalny blask i sprawia, że każda panna młoda może poczuć...

Zamknij