Historia powstania biżuterii srebrnej

Biżuteria srebrna od wieków zachwyca kobiety w każdym wieku swoim blaskiem, różnorodnością wzorów i wykorzystanych do jej stworzenia dodatków. A wybór na rynku jest naprawdę imponujący, począwszy od delikatnych kolczyków, pierścionków czy zawieszek poprzez te o większych rozmiarach, gładkie, stanowiące ozdoby same w sobie, lub z niezwykłymi dodatkami w postaci kamieni bądź innych metali, aż po kolie, łańcuchy czy grube bransolety. Jednak zakładając na co dzień, lub też na wielkie wyjście, nasze srebrne ozdoby, rzadko kiedy zastanawiamy się nad historią czy, nazwijmy to umownie rodowodem, ich powstania. A szkoda. Historia srebrnej biżuterii jest naprawdę odległa.

Zacznijmy od początku, czyli o biżuterii w ogóle słów kilka…

Przyozdabianie ciał to temat nieobcy ludzkości. Już od najdawniejszych czasów ludzie wykorzystywali kamienie, muszle, a nawet kości czy zęby i to one wówczas stanowiły materiał do wyrobu biżuterii (najstarsza odnaleziona ozdoba to naszyjnik z muszli ślimaka, która ma ponad 100 tysięcy lat). Biżuteria, noszona na początku głównie przez mężczyzn w celu pokazania swojej pozycji społecznej i zamożności, bardzo szybko zaskarbiła sobie przychylność kobiet.

biżuteria srebrna historia

Początki srebrnego kruszcu

W ślad za licznymi badaniami wskazać należy, iż srebro zaczęto wydobywać około czterech tysięcy lat przed naszą erą w Anatolii, stanowiącej obszar dzisiejszej Turcji. I chociaż początkowo metal ten służył głównie jako rodzaj waluty, już wówczas wytwarzano z niego naczynia czy pierwsze ozdoby biżuteryjne.
Kolejne wieki to czas wzrostu wartości srebra, zwłaszcza po usprawnieniu techniki jego wydobywania około 2 500 r. p.n.e. Srebro pokochali, i to dosłownie, Egipcjanie, wśród których aż do około 1 600 roku p.n.e. było ono więcej warte niż złoto i zarezerwowane było dla najważniejszych osób w państwie. Podobnie pokochali je starożytni Grecy, którzy stali się wiodącym producentem srebra na świecie do czasu, gdy ich miejsce zajęła Hiszpania.

Nowocześniej, znaczy lepiej i więcej

I to dosłownie, gdyż wraz z pojawianiem się coraz to nowszych technik, metod i narzędzi wydobywania srebra i jego obróbki, biżuteria srebrna zyskiwała na rynku coraz większego znaczenia. I tak jest po dziś dzień. Coraz nowsze technologie umożliwiają zarazem szybsze wydobycie srebra, bezproblemowy dostęp do kruszcu oraz projektowanie i tworzenie wciąż nowszych wzorów biżuterii, łączenie jej z innymi metalami czy kamieniami szlachetnymi.

Czym zachwyca współczesna srebrna biżuteria?

Feerią barw, wzorów, rozmiarów i kolorów. Niezależnie bowiem od preferencji, wśród biżuterii znaleźć można i oksydowaną i rodowaną czy też idealnie wypolerowaną. Może mieć ona także różną strukturę, dodatki w postaci kamieni czy innych kruszców, np. złota, a przede wszystkim niezliczone kształty. A że srebro jest metalem niezwykle plastycznym, jego kształt ograniczony może być wyłącznie pomysłem twórcy biżuterii.

Reasumując…
Historia srebrnej biżuterii jest naprawdę odległa i bogata. Nie zmienia to jednak faktu, że srebro nie straciło nic na swojej popularności, a wręcz przeciwnie po dziś dzień, dzięki swoim właściwością i zapewne cenie, stanowi jeden z ulubionych dodatków kobiet, i nie tylko, na całym świecie.

Brak komentarzy