Jak sprawdzić czy biżuteria srebrna jest prawdziwa?

Jak sprawdzić, czy srebrna biżuteria jest prawdziwa?

Jeżeli kupujesz srebrną biżuterię z niewiadomego źródła, musisz znać sposoby na sprawdzenie prawdziwości kruszcu. Uda się dzięki temu odróżnić fałszywe srebro od prawdziwego.

Jak sprawdzić srebro? Przyłóż magnes do biżuterii

Podstawowym sposobem na sprawdzenie tego, czy srebrna biżuteria jest prawdziwa czy fałszywa, jest przyłożenie do zawieszki, kolczyków lub bransoletki ze srebra magnesu. Na rynku dostępny jest wiele materiałów skutecznie imitujących srebro, a w rzeczywistości niebędących metalami szlachetnymi.

Właśnie te materiały są łatwo przyciągane przez magnes. Jeżeli więc Twoja biżuteria będzie łatwo przyciągana przez magnes będzie to znak, że kupiłaś wyrób wykonany na pewno nie ze srebra. Może to być także znak, że dana biżuteria ma bardzo niską zawartość szlachetnego kruszcu. Wysokiej jakości srebra na pewno nie będzie w stanie przyciągnąć żaden magnes.

Jak sprawdzić czy biżuteria jest srebrna ? Cecha probiercza biżuterii

Jest to kolejna rzecz, na jaką należy zwrócić uwagę sprawdzając biżuterię srebrną. Podstawową próbą, z której wykonuje się biżuterię jest 925. Liczba ta znajduje się na dostępnych na polskim rynku srebrnych łańcuszkach, pierścionkach i kolczykach wykonanych ze srebra. Trzeba będzie jednak nieco się wysilić, aby znaleźć takie oznaczenie na naszej biżuterii. Przede wszystkim dlatego, że jest ono bardzo małej wielkości.

Najlepiej wykorzystać szkło powiększające. Wystarczy przyłożyć je do biżuterii, a uda się znaleźć charakterystyczne cyferki. Jeżeli na biżuterii znajdziesz inną liczbę niż 925, możesz sprawdzić jej prawdziwość w Głównym Urzędzie Miar, który prowadzi specjalna lista miar biżuteryjnych. Jeżeli podanej na biżuterii liczby nie będzie w spisie, będzie to oznaczało, że Twój zakup jest wątpliwej jakości.

Przebarwienia na biżuterii to zły znak

Jeżeli na Twojej srebrnej biżuterii pojawiają się przebarwienia, to bardzo zły znak. Jeżeli przechowywałeś ją w prawidłowy sposób, do takich sytuacji nie powinno dochodzić. Przebarwienia w większości przypadków pojawiają się wtedy, gdy biżuteria jest tylko posrebrzana. Dochodzi w takiej sytuacji do ścierania zewnętrznej warstwy, pod którą kryje się niskiej jakości metal nieszlachetny. Materiał ten zaczyna reagować z wodą, co prowadzi do wystąpienia nieestetycznych przebarwień i czarnych plam na biżuterii.

Jak sprawdzić srebro w domu? Zwróć uwagę na kolor biżuterii

Trzeba mieć mocno wprawione oko, aby na pierwszy rzut oka po barwie rozpoznać biżuterię srebrną od posrebrzanej. Jednak jest kilka czynników, które mogą wzbudzić nasze podejrzenia. Przede wszystkim, posrebrzana biżuteria będzie dużo bardziej połyskliwa niż srebrna. Będzie również miała cieplejszy odcień niż prawdziwy kruszec.

Może też zdarzyć się tak, że część zawieszki będzie srebrna, a część posrebrzana. Tutaj wyznacznikiem prawdziwości powinien być stempel z próbą 925. Jeżeli znajdzie się na biżuterii, będzie to znak, że masz do czynienia z prawdziwym srebrem.

Cena biżuterii prawdę Ci powie

Nie daj się nabrać na to, że srebrny łańcuszek z zawieszką możesz kupić za kilka złotych. Poznaj dokładnie jubilerskie ceny oferowane przez sprawdzone sklepy. Dzięki temu rozeznaniu będziesz miał świadomość, że nigdy nie uda się kupić biżuterii ze srebra za niewielkie pieniądze. Ten kruszec choć jest tańszy niż złoto, również ma swoją wartość.

Dobrej jakości wyroby jubilerskie muszą kosztować, ponieważ sam materiał nie jest tani. Należy doliczyć do tego pracę oraz inne czynniki. Dlatego też, na pewno nie uda się kupić łańcuszka z zawieszką za kilka złotych. To po prostu jest niemożliwe.

Zachowaj rozsądek. Testy biżuterii srebrnej mają swoje wady

Pamiętaj, że każda z metod sprawdzania wyrobów wykonanych ze srebra ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Tak naprawdę tylko sam producent wie, czy wprowadził do obiegu biżuterię w pełni srebrną, czy tylko posrebrzaną. Aby nie mieć w swojej szkatułce fałszywek, po prostu unikaj kupowania biżuterii z mało wiarygodnych źródeł.

Najlepiej decydować się na zakupy jedynie w sprawdzonych sklepach cieszących się dobrymi opiniami. Nie ma tu znaczenia, czy zakupu dokonasz stacjonarnie czy przez internet. Liczy się renoma firmy, z której usług korzystasz. W naszym sklepie silveris.pl wszystkie wyroby wykonane są w całości ze srebra. Dodatkowym atutem oferowanej przez nas biżuterii srebrnej jest fakt, że wyprodukowana jest w Polsce.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategorii Kolczyki srebrne z cyrkonią

Tak naprawdę jedynym testem, który jest w stanie wskazać, czy masz do czynienia z prawdziwym srebrem czy z podróbką biżuterii jest jej cena. Jeżeli będzie niska, na pewno nie może być mowy o tym, że łańcuszek został wykonany z prawdziwego kruszcu.

4.8/5 - (37 ocen)