Kiedy przekłuć uszy dziecku?

Przekłuwanie uszu dzieciom – kiedy można to zrobić?

Temat przekłuwania uszu dzieciom jest tematem, który dzieli wszystkie mamy małych księżniczek. Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, kiedy jest odpowiedni moment na zabieg przekłucia uszu u dziecka. Niektóre mamy traktują to jako obowiązek. W końcu każda dziewczynka musi mieć kolczyki! Ale czy taki zabieg jest na pewno dobry dla dziecka?

Pomysł przekłuwania uszu już kilkumiesięcznym dziewczynkom jest stosunkowo nowy. W czasach naszych dziadków czy nawet rodziców nikt nawet nie myślał, aby przekłuwać tak małemu dziecku uszy. Najczęściej robiło się to, gdy dziewczynka szła do szkoły lub nawet gdy była już nastolatką i sama chciała na taki zabieg się zdecydować. Dziś rodzice chcą wykonywać ten zabieg dzieciom jak najwcześniej. Ma to podobno oszczędzić dziecku bólu i złych wspomnień związanych z pierwszymi kolczykami w uchu. Czy robienie dziurki tak wcześnie to dobry pomysł? Czy istnieje ryzyko powikłań? Przekonajmy się!

Kiedy przekłuć dziecku uszy?

W niektórych szpitalach mamy proszą pielęgniarki, aby przekłuły uszy ich córkom już po narodzinach. Przekuwanie uszu niemowlakowi to sytuacja mocno kontrowersyjna, ponieważ zaraz po zabiegu należy założyć dziecku kolczyki, aby dziurka się nie zarosła. Przebite uszy nie mogą pozostać bez żadnego wypełnienia, ponieważ bez niego zabieg jest całkowicie bezsensowny. Czy maluszek zaraz po urodzeniu naprawdę musi mieć w uszach kolczyki?

Czy będzie mu wygodnie spać i czy aby na pewno ostry przedmiot, jakim jest kolczyk nie wyrządzi krzywdy wrażliwej skórze dziecka? Czy warto robić to swojemu dziecku? Są to pytania, które powinna zadać sobie każda mama, która na taki krok się decyduje. Nie każda mała dziewczynka zareaguje przychylnie na przekłute uszy. Przekłuwanie uszu niemowlakowi może nieść za sobą wiele zagrożeń, które szerzej opiszemy w tekście poniżej.

Kiedy przekłuć dziecku uszy?

Niektóre mamy uważają, że najlepszym momentem na przekłucie uszu dziecku jest około pierwszy rok jego życia, ponieważ wtedy dziecko jeszcze nie rozumie z czym wiąże się takie przekłuwanie i nie odczuwa tak dużego bólu. Uważają, że gdy zdecydują się na przekłucie uszu u dzieci przedszkolnych, niejednokrotnie będzie to niemożliwe, ponieważ dziecko będzie się bało.

Ale czy aby na pewno dobrym pomysłem jest używanie elementu zaskoczenia tylko po to, aby miało w uszach kolczyki? Przekucie uszu małym dzieciom tak wcześnie może wiązać się także z wieloma powikłaniami, o których piszemy poniżej.

Lepiej, aby zabieg przebicia uszu to była samodzielna decyzja dziecka. Przebicie uszu to nie przelewki! Dlatego część mam uważa, że wiek szkolny to najlepszy moment na to, aby wybrać się z dzieckiem do kosmetyczki lub specjalistycznego gabinetu, w którym takie zabiegi są wykonywane. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli dziecko będzie się bało, nie należy zmuszać go do przekłuwania uszu.

Należy odczekać, aż samo będzie na to gotowe. Dzięki temu, nie powstanie u niego trauma dotycząca igieł i wszelkich tego typu zabiegów. Nawet niewielki ból towarzyszący przekłuciu uszu może być traumatyczny i budzący obawy u małych dzieci. Przed przekłuciem uszu dzieciom należy poważnie zastanowić się nad tym, jak dziecko zniesie ten zabieg oraz wziąć pod uwagę różne powikłania.

Zalety przekłuwania uszu u małych dzieci.

Osoby, które za dobry pomysł uważają przekłuwanie uszu u małych dzieci, podają, że zabieg jest całkowicie bezpieczny i nie widzą problemu. Jak wygląda zabieg? Zabieg wykonywany jest specjalnym pistoletem ze sterylnymi kolczykami w komplecie. Są to kolczyki ze stali chirurgicznej i bez dodatku niklu. Dziecko odczuwa jedynie minimalny ból i trwa on bardzo krótko. Więcej jest tu strachu związanego z głośnym strzałem pistoletu niż bólu. Jednak czy zawsze to tak wygląda? Czy warto przebić dziecku uszy w bardzo młodym wieku? Jak zareaguje niemowlę? A może lepiej poczekać i zrobić to w późniejszym wieku? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategorii Kolczyki małe

Wady przekłuwania uszu u małych dzieci.

Czy warto martwić się przekłuwaniem uszu u dziecka tak wcześnie? Głównym argumentem przemawiającym za tym, aby nie przekłuwać dziecku uszu jest to, że narażamy wtedy malucha na stres, krwawienie i niepotrzebny ból. Nie wiemy w końcu, jak na taki zabieg zareaguje młode ciało, nieoswojone jeszcze z bólem. Niektóre dzieci są bardziej wrażliwe i źle reagują na silny ból. Starze dzieci zdecydowanie radzą sobie z bólem dużo lepiej.

Trzeba również wziąć pod uwagę to, że tak małe dziecko nie jest świadome tego, co się mu robi i może zareagować w gwałtowny sposób. W takiej sytuacji każdy ruch ciała czy głowy może spowodować złe wykonanie zabiegu, czy nawet rozerwanie ucha. Rozerwane ucho małej dziewczynki to nie przelewki! Przekłuć uszy niemowlakowi to raczej ryzykowny i niebezpieczny proces, a mimo to wielu rodziców się na niego decyduje.

Kiedy przebić dziecku uszy?

Wczesne przekłuwanie uszu może również prowadzić do szeregu komplikacji. Rana może się źle goić i spowodować, że dziecko będzie odczuwało stały ból. Będziemy musieli wtedy pielęgnować ranę, aby nie wdało się do niej zakażenie, co w przypadku małych dzieci jest bardzo trudne. Należy również pamiętać, że taki zabieg prowadzi do naruszenia wewnętrznej bariery ochronnej organizmu w momencie przekłucia naskórka. Możliwe jest także zapalenie ochrzęstnej małżowiny usznej. Czy aby na pewno warto narażać na to dziecko?

Stres, jaki towarzyszy wizycie u kosmetyczki może wywołać małym dzieciom traumę i spowodować u nich lęk przed panią w białym fartuchu. Rodzice są tak zdeterminowani, aby przekłuć dziecku ucho, że nawet oferują mu za to drobne nagrody, jeżeli tylko będzie grzeczne. Nie jest to jednak dobra metoda. Problemem może być również wytłumaczeniu małej dziewczynce czemu taki zabieg ma służyć. Nie ma również pewności, że dziewczynka będzie chciała w przyszłości nosić kolczyki.

Nie przekłuwaj dziecku uszu zbyt wcześnie!

Polscy naukowcy przeprowadzili badania, z których jednoznacznie wynika, że przekłuwanie uszu u malutkich dzieci może zagrażać zdrowiu dziecka. Dziewczynki, u których wcześnie zostały przekłute uszy mają większe ryzyko alergii. Nie ma tutaj znaczenia jakie kolczyki zostały założone dziewczynce. I złote i srebrne mogą przynieść negatywne konsekwencje dla zdrowia, a reakcja alergiczna to często zjawisko wśród młodych dzieci. Nikiel znajdujący się w kolczykach może wywołać uczulenie.

Najczęstszym objawem są wypryski skórne. Błędnie jest to wtedy odczytywane, że maluch cierpli na uczulenie na któryś ze składników pokarmowych, jak mleko czy gluten. Za uczulenie może być wtedy jednak odpowiedzialny kolczyk, który ma bezpośredni kontakt z układem immunologicznym. Przekłuwanie uszu u dzieci we wczesnym dzieciństwie nie jest zatem najbardziej bezpiecznym pomysłem. Przekłute ucho może wywoływać alergię i często powoduje uczulenia. Samo przekłucie ucha może być dla dziecka także bolesne oraz traumatyczne.

Podsumowując, wielu rodziców zastanawia się nad tym, kiedy po raz pierwszy przebić uszy swojej córce. Powyżej przedstawiliśmy szereg wad oraz zalet przebijania uszu u dzieci we wczesnym wieku. Pamiętajmy, że piękne kolczyki nie zawsze powinny być zakładane małemu dziecku, ponieważ niektóre pociechy mogą zwyczajnie bać się takiego zabiegu.

Trauma po zabiegu przekutych uszu jest częstym zjawiskiem, dlatego warto wiedzieć, że zbyt wczesne przekłucie może powodować szereg negatywnych skutków. Najlepiej, aby to dziecko samo zadecydowało, czy jest już gotowe na zabieg przekłucia uszu. Decyzja dziecka będzie najbardziej rzetelna i wyjawi to, jak podchodzi ono do założenia kolczyków. Małe dzieci nie zawsze muszą chcieć mieć kolczyki.

Pamiętajmy także o tym, aby zabieg ten wykonywać w specjalistycznych gabinetach kosmetycznych, gdzie ryzyko infekcji i możliwe powikłania są bardzo niewielkie ze względu na wysoką higienę. Zabieg przekłucia powinien być wykonywany przez odpowiedniego specjalistę z pistoletem kosmetycznym , który zadba o bezpieczeństwo i dobre samopoczucie pociechy. Zdrowie dziecka jest przecież najważniejsze!

4.8/5 - (66 ocen)

Ten post ma jeden komentarz

  1. Ania_31

    Moim zdaniem, uszy nie powinny być przekuwane zbyt wcześnie. Należy też zwrócić uwagę na to w jaki sposób wykonywany jest zabieg oraz z jakiego materiału wykonane są kolczyki. Najbezpieczniejszym formą zabiegu jest przekłucie obu uszu jednocześnie. W salonie, w którym przekłuwałam uszy mojej 10 letniej córeczce Kosmetyczka poleciła nam system Blomdahl. Najpierw zaznaczyła specjalnym markerem miejsca przekłucia, założyła sterylnie zapakowane kolczyki na aparaty, zablokowała je na oznaczonych miejscach i przekuła. Amelka była bardzo zadowolona z kolczyków ????, stres o połowę mniejszy niż przy przekłuwaniu uszu oddzielnie. Kolczyki przekłuciowe zaoferowano nam tytanowe lub plastikowe (córeczka wybrała tytanowe – były bardziej dorosłe ????). Jak wcześniej sprawdziłam w internecie ani tytan, ani plastik nie zawierają niklu, który powoduje alergię. Od zabiegu minęły już 3 miesiące uszy pięknie się zagoiły – bez żadnych komplikacji.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.