Porady biżuteryjne

Srebrna biżuteria dla dziecka – co kupić?

  • 28 marca 2017
Jakie kolczyki dla dziecka?

Jak przechowywać srebrną biżuterię? Mamy kilka praktycznych wskazówek.
Do wszystkich wyrobów biżuteryjnych ze srebra doskonale pasuje powiedzenie: jak dbasz, tak masz. Nieważne, czy jest to nowy łańcuszek srebrny, niedawno kupiony u jubilera czy stare kolczyki odziedziczone po babci. Srebro, aby dobrze się prezentować, wymaga odpowiedniego traktowania.

Choć srebro jest metalem wyjątkowo trwałym, jednocześnie bardzo łatwo jest je zarysować. Niewłaściwie przechowywane pokryje się ciemnym, mało estetycznym nalotem lub zieloną patyną. Aby zminimalizować ryzyko uszkodzeń, należy je prawidłowo przechowywać. Warto o to zadbać – dzięki właściwemu przechowywaniu można przedłużyć życie srebra. Sprawi to, że nawet po wielu latach biżuteria nadal będzie świetnie się prezentowała i zachwycała swoim blaskiem.

Biżuteria srebrna w dowolnym miejscu? Mówimy NIE!

Bardzo często biżuterię srebrną zostawiamy w miejscu, w którym ją zdejmujemy – na półce w łazience bądź na parapecie. Jedno i drugie miejsce są absolutnie niewskazane. Srebro nie powinno być bowiem przez długi czas narażone na działanie promieni słonecznych oraz wilgoci, gdyż wtedy bardzo szybko zachodzą na jego powierzchni procesy niszczące. Biżuteria ze srebra powinna znajdować się w ciemnym i suchym miejscu. Ogranicz również jej kontakt z powietrzem, dzięki czemu zostaną powstrzymane procesy utleniania zachodzące na powierzchni srebra i prowadzące do powstawania nieładnego nalotu. W tym celu przydadzą się chociażby niewielkie woreczki strunowe, w których można schować parę kolczyków czy wisiorek od razu po zdjęciu. W sklepach jubilerskich można też kupić specjalne woreczki do przechowywania srebrnej biżuterii.

Cała biżuteria srebrna zebrana w jednej szkatułce? To zły pomysł.

Bransoletki srebrne, zawieszki, łańcuszki, kolczyki i inne elementy biżuterii zwykle trzymamy w jednym miejscu – w pudełku czy szkatułce. Niestety, często bywa tak, że więcej uwagi przykładasz do wyglądu szkatułki niż do tego, by zgromadzona w niej biżuteria nie była narażona na zniszczenie. Wrzucone do jednej przegródki wszystkie elementy biżuterii traktujemy wyjątkowo nieładnie. W takiej sytuacji nie trzeba długo czekać, by biżuteria srebrna porysowała się i znacznie straciła na wyglądzie.

Jeśli nie razem, to jak?

Przede wszystkim wyroby ze srebra nie powinny być przechowywane ani ze złotem, ani z innymi metalami szlachetnymi. Zwiększają one ryzyko porysowania delikatnej powierzchni srebrnej biżuterii. Po drugie – nawet jeśli w szkatułce mamy tylko wyroby ze srebra, warto zadbać o to, by były one od siebie oddzielone. Mogą to być niewielkie pudełeczka bądź woreczki z miękkiego materiału. Każdy element srebrnej biżuterii powinien mieć swoje osobne miejsce. Dobrym rozwiązaniem może być również specjalna kasetka z przegródkami, wyściełana miękkim, przyjemnym w dotyku materiałem.

Biżuterię srebrną z kamieniami oddziel od reszty.

Na szczególną uwagę podczas przechowywania zasługują srebrne bransoletki lub kolczyki srebrne z kamieniami. Te elementy biżuterii powinny bezwzględnie być przechowywane oddzielnie. Kamienie mogą mieć ostre krawędzie, które szybko porysują bądź trwale uszkodzą biżuterię srebrną.

Pudełka lub pojemniki do przechowywania biżuterii nigdy nie powinny być wykonane z metalu. Mogą one powodować zarysowania na delikatnej powierzchni srebra. Najlepszym rozwiązaniem będą pojemniki lub szkatułki drewniane, które nie niszczą srebra. Dodatkowo drewno jest materiałem naturalnym i przyjaznym dla metali szlachetnych.

Jakich materiałów i tworzyw srebro nie lubi najbardziej?

W poszukiwaniu dobrego miejsca do przechowywania srebrnej biżuterii warto pamiętać o tych wszystkich tworzywach, z którymi srebro absolutnie nie powinno być zestawiane. Są to między innymi: stal nierdzewna, różnego rodzaju farby, guma w każdej postaci oraz ocet. Mogą one bowiem bardzo szybko doprowadzić do trwałych uszkodzeń srebrnej biżuterii, a wtedy nie pomoże ani czyszczenie, ani renowacja.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Więcej w Porady biżuteryjne
jak przechowywać biżuterię?
Jak przechowywać biżuterię srebrną?

Jak przechowywać biżuterię srebrną? Mamy kilka praktycznych wskazówek. Do wszystkich wyrobów biżuteryjnych ze srebra doskonale pasuje powiedzenie: jak dbasz, tak...

Zamknij